Vianoce v Dánsku – zoznámte sa s našim vianočným škriatkom

Vianoce v Dánsku sú ako každé iné. A predsa len sú v čomsi o snehovú vločku čarovnejšie. Dáni dávajú v čase vianoc známemu hygge celkom nový rozmer. Pretože kedy inokedy je lepší čas ako pretaviť pohodu, komfort, útulno, ten príjemný moment, to všetko, čím “hygge”* je, ak nie na vianoce?
Svetielka všade hneď po vyhodení poslednej vyrezanej hnilej tekvice. Nie je výnimkou, že výzdoba a atmosféra sa do dánskych príbytkov vplíži už od prvého novembra. Ak ste zvedaví, v tomto článku som vianoce v Dánsku opísala podrobnejšie. Ja sa dnes však chcem zamerať na jednu tradíciu, ktorá robí vianoce v Dánsku výnimočnými. A tou je “nisse” – vianočný škriatok.

Kto je to “nisse”?

Aby som bola aj trochu za múdru – “nisse” je mytologická postavička škandinávskych krajov, je to domáci škriatok, ktorý žije u vás na povale a je to niekto ako váš strážca, opatrovník. Klasický obraz tohto škriatka je nízka postavička s dlhou bradou a špicatou čapičkou pripomínajúca záhradného trpaslíka. Ak sa k nemu budete pekne správať, bude chrániť vašu rodinu i zvieratá pred zlom a nešťastím. Možno vám dokonca pomôže pri domácich prácach a práci na farme (áno, v Dánsku je a teda bolo veľké množstvo fariem). Ale beda vám – “nisse” je veľmi popudlivý, najmä keď sa nahnevá či urazí. Keď sa tak stane, bude u vás stvárať neplechu a zlobu, možno vám aj niečo ukradne. Už vidíte ten potenciál, ktorý má táto povesť na dotvorenie atmosféry typickej pre Vianoce v Dánsku?

Vianoce v Dánsku

Celá táto časť dánskych Vianoc mi je veľmi sympatická a ja s dieťaťom v duši v nej vidím krásnu vianočnú tradíciu, ktorú som sa rozhodla tohto roku prvýkrát vyskúšať u nás doma. Viktorka je už dosť vnímavá a rozumná na to, aby si to užila. Navyše ak budú v škôlke rozprávať o svojich vianočných škriatkoch, nechcela som ju ukrátiť, aby nevedela o čom je reč alebo bola smutná, že v našom dome nijaký nebýva. Zavolala som preto kamarátke Veronike, ktorá je Češka vydatá do Dánska a vravím jej: “Prosím ťa, vysvetli mi to ako debil debilovi.” A Veronika nesklamala.

Vianočný škriatok u vás doma

Vianočný škriatok žije na povale, ale pod vplyvom magickej vianočnej atmosféry sa kedysi koncom novembra až prvého decembra začnú objavovať jeho malé dvierka dole v dome. A teraz treba dávať pozor. O domového škriatka sa treba starať! Má veľmi rád ryžový puding, neodmysliteľnú súčasť vianoc v Dánsku. Ak ho však budete zanedbávať, porobí vám doma riadnu neplechu!

Tak čo, chcete sa pozrieť, čo postváral u nás doma?

Rozhodla som sa tento článok postupne počas celého decembra aktualizovať a pridávať čriepky z nášho života so škriatkom, spraviť z toho akýsi denník. Takto môžem všetko opísať v jednom príspevku, avšak nemusím čakať na koniec decembra.

*V tomto článku som našla celkom dobre rozpísaný ten známy pojem “hygge”, aku dodnes nerozumiete, prečítajte.

Vianoce v Dánsku www.barboramaviktoriu.sk

27. november – Začiatok stavebných prác

Je pravdou, že jednou z možností je, že sa nám malé dvierka nášho škriatka objavili, lebo vo vzduchu to zaváňa vianočnou mágiou. Keďže ale tak často praktizujem štvrtý bod z tohto článku, dopátrala som sa k možnosti, že dvierkam u nás doma môžu predchádzajú stavebné práce! Našla som túto predlohu, vytlačila a čakala. Vianoce v Dánsku a nová rodinná tradícia zahájené.

Vianoce v Dánsku www.barboramaviktoriu.sk

Vianočný škriatok buduje, na páske je oznam o zakázanom vstupe. Na malej tabuli sa ospravedlňuje za neporiadok a upozorňuje, že prechod je povolený len pre vianočných škriatkov. Malá tabuľa na stene hlása zoznam úkonov, ktoré treba stihnúť do prvého decembra. Náš škriatok si má napríklad zdriemnuť, zjesť ryžový puding, zabaliť darčeky alebo ešte raz zdriemnuť. Je to sympaťák.

29. november – Dvierka a list na uvítanie

V nedeľu ráno sme sa zobudili a zistili, že náš vianočný škriatok v noci usilovne pracoval. Jeho dvierka boli postavené, poštová schránka nainštalovaná. Dokonca nám nechal krátky list na privítanie. Máme neuveriteľné šťastie, že náš škriatok rozpráva po slovensky, že?

Vianoce v Dánsku www.barboramaviktoriu.sk
Vianoce v Dánsku www.barboramaviktoriu.sk
30. november – Varíme ryžový puding

Náš vianočný škriatok, nisse, vlastným menom Søren Pawiel, ako sme sa dozvedeli z listu, nám okrem mena prezradil, že má rád ryžový puding (risengrød). Nuž, drahý nisse, tvoje želanie je našim (čiže mojim) rozkazom. Postavila som sa k hrncom a keďže mám dobrý odhad, navarila šesť porcií, a nadelila vianočnému škriatkovi do mištičky. Vianoce v Dánsku by neboli vianocami bez tohto chodu a deti aj dospelí ho jedia často počas celého mesiaca.

Vianoce v Dánsku www.barboramaviktoriu.sk
1. december – Prvý darček od nášho škriatka

Ryžový puding sa ukázal ako správny krok ! Ráno sme okrem prázdnej misky našli aj adventný kalendár s postavičkami z rozprávky Paw patrol! Vyzerá to tak, že tento vianočný škriatok nás, a najmä Viktoriu, dobre pozná. Pri rannej káve som s Chaseom debatovala o počasí a ekonomickej situácii v Dánsku.

Vianoce v Dánsku www.barboramaviktoriu.sk
Páčilo sa ti? Povedz o tom ostatným:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *