Ako cestovať s deťmi – jednoduchý návod v 3 bodoch !

O tom, aké to je cestovať s deťmi som už pred nejakým časom písala. Tento článok by som radila prečítať v prípade, že sa bojíte cestovať s deťmi a potrebujete zdvihnúť sebavedomie. Myslím, že po prečítaní vo vás ostane jeden pocit – ak to zvládli títo dvaja, ja to dám so zatvorenými očami…

Ale dnes to bude o inom. V dnešnom článku spojím príjemné s užitočným, dve veci, ku ktorým mám blízko. Cestovanie milujem a som rada, že sme sa s Michalom zhodli, že narodením dieťaťa netreba rozstrihať pas. Cestovať s deťmi naberá úplne iný rozmer, ktorý by však bola škoda nevychnutnať si.

A druhé – možno si pamätáte, že pracujem ako nákupný asistent – skrátka mi platia aj za to, aby som mala najlepšie ceny za najlepšie výrobky. Na mňa, starého nenásytného lakomca, sa to nalepilo vo voľnom čase a výhodné ponuky sa snažím vyňuchať v každej svojej životnej sfére, cestovanie nevynímajúc.

Na cestovanie sú blogy na to zamerané, kde nájdete najlepšie tipy. Ja som však mama, ktorá letenky, hotely, tipy a triky na cestovanie hľadá často, prečo sa nepodeliť?

cestovať s deťmi www.barboramaviktoriu.sk
“Cestovanie nie je nikdy otázkou peňazí, ale odvahy” – Paulo Coelho
A tu je môj jednoduchý návod ako cestovať s deťmi v 3 bodoch:
  • LETENKY

Dobrá letenka je základ. Dnes existujú rôzne nízkonákladové spoločnosti, ktoré vás nalákajú na chrumkavé ceny. Vy si potom len doplníte základné cestovateľské potreby a v košíku letenka sumy, za ktorú by sa ani šejk dubai emirates airlines nemuseli hanbiť…
Moja obľúbená stránka na hľadanie leteniek je rozhodne azair.eu – často ju využívam, keď máme nejaké voľné dni a nemáme konkrétnu destináciu. Zadáte sem odkiaľ chcete letieť, pričom môžete zadať viac miest, kam, pričom môžete využiť aj možnosť “kamkoľvek”, minimálny a maximálny počet dní, ktoré chcete byť odcestovaný a časový úsek, kedy to má byť. Potom už len počet pasažierov a ste klik od zázraku.. Stránka vám ukáže zoznam leteniek (pozor, sú to tie najnižšie tarify, čiže často bez batožiny) a ak sa vám niečo zapáči, vy sa preklikáte ďalej.

cestovať s deťmi www.barboramaviktoriu.sk
Viktoriin prvý let – mala 5 mesiacov a dvadsať sekúnd po tejto fotke sa pogrckala.
Lacné letenky

Inak moje klasické obľúbené stránky na hľadanie dobrých leteniek sú ešte skyscanner.commomondo.com a kiwi.com. Pravidelne zájdem na ryanair.com a wizzair.com. Tí ale stratili časť mojich sympatií, keď v novembri zmenili pravidlá ohľadom príručnej batožiny. Vy tak máte v základnej najnižšej cene letenky už len tašku o rozmeroch 40 x 30 x 20 cm – príručný 10-kilový kufor 55 x 40 x 23 cm si už musíte dokúpiť.

Tip:
Ak cestujete spoločnosťou Wizzair, odporúčam dokúpiť si “Priority boarding”, s ktorým získate aj 10-kilový príručný kufor. Vyjde vás to takmer o polovicu menej ako dokupovať začekovaný kufor rovnakej hmotnosti.

cestovať s deťmi www.barboramaviktoriu.sk

Čerešničkou na hľadanie dovolenky je stránka fly4free.com – tu nájdete hotové poklady na celé dovolenky, hotely či letenky z celého sveta – často aj zo Slovenska alebo nášho blízkeho okolia.

A pokiaľ ide o letenky pre deti, radím obletieť celý svet, kým majú dva roky. Dovtedy im môžete kúpiť letenku za zlomovú cenu v prípade, že budú sedieť vo vašom lone. Okrem toho máte právo zobrať na palubu jedlo pre menšie deti a veľa leteckých spoločností ponúka aj bezplatné prepravenie jednej či dvoch, nazvime to, detských vecí – napríklad kočíka a autosedačky. S deťmi máte s mnohými spoločnosťami právo na prednostné nastúpenie do lietadla.

  • UBYTOVANIE

Ja využívam na ubytovanie vždy booking.com. Je to moja zamilovaná stránka a keď aj napríklad nájdem nejakú cestu ponúkanú cez cestovku alebo víkendový pobyt na rôznych akciových portáloch, ktorý ma zaujme, vždy si hotel prelustrujem cez booking. Ja som ten maniak, čo číta aj dlhé hodnotenia a číta ich veľa, kým sa rozhodnem. Lebo potom niekedy zistíte, že zákazník dal hotelu nízke hodnotenie, lebo na raňajky nebol grepový džús a dvere na záchod vŕzgali… Preto – je to síce pracné, ale vždy čítajte hodnotenia. Sto ľudí, sto chutí.

Ja sa napríklad sústredím na to, čo hovoria o lokalite, čo je pre cestovanie s deťmi celkom dôležité. Či už ide o bezpečnosť alebo vzdialenosť od atrakcií/mora/centra mesta. Chcem, aby bol hotel čistý a mal raňajky. To je napríklad dôvod, prečo väčšinou nepozeráme airbnb, aj keď niekedy pre istotu skontrolujem, či to naozaj nie je oveľa cenovo výhodnejšie.

Tip:
Odporúčam vám dať si do vyhľadávania na bookingu izbu pre dvoch dospelých a izby a ceny pozerať tak. Asi 80% hotelov má v ponuke prenocovanie pre deti do 2-3, niekedy až do 6 rokov ZADARMO, ak prespia v rodičovskej posteli. Booking vám to ale neukáže, ak hľadáte izbu pre dvoch rodičov a jedno dieťa. Ponúkne vám veľké apartmány alebo dve izby. Vyberám väčšinou hotely, ktoré ponúkajú práve takéto bezplatné ubytovanie pre menšie deti. Ja väčšinou len do poznámky napíšem, že s nami cestuje aj dvojročné dieťa. Nikdy s tým nebol problém a ušetrilo nám to kopu peňazí!

cestovať s deťmi www.barboramaviktoriu.sk

Ak by ste sa ink rozhodli rezervovať ubytovanie cez booking, dávam do pozornosti tento link. Ak sa cez neho prihlásite na booking a zarezervujete si ubytovanie, získate 15 EUR. A ja tiež. Všetci budeme spokojní a opäť niečo ušetríme. 😀

  • DETI

My máme neskutočné šťastie, že Viktoria je skvelý parťák. Cestovať s deťmi ako ona je pohoda, pretože nám to väčšinou akceptuje a teší sa zo života tak ako my. Raz som čítala u Silvii na mindiamondblog, kde opisovala, ako cestovali s Natálkou do USA. Písala, že to bolo bezproblémové a malá to zvládla, ale iné od nej ani nečakala, lebo si pozná svoje dieťa. A toto je veľká pravda. Cestovanie je úžasné a dá sa zvládnuť bez problémov. Ale musíte si poznať svoje dieťa. Vedieť, čo áno a čo nie, kedy áno, kedy nie, ako.

cestovať s deťmi www.barboramaviktoriu.sk

cestovať s deťmi www.barboramaviktoriu.sk
Viktorka v Osle

My s Viktorkou cestujeme radi na rôzne miesta. Srdce nám to trhá, ale máme pár destinácií, ktoré sme sa zatiaľ rozhodli odložiť, kým bude Viktoria staršia. Myslíme si, že sú miesta, kde si to neskôr viac užije či zapamätá. Aspoň dúfam. Snáď si nebudem o pár rokov vlasy trhať, že sme s ňou mali ísť, kým nevedela papulovať…

Jeden užitočný tip je aj balenie. Prosím vás, nebaľte deťom pol skrine, ako som to robila ja rok a pol (Viktorii a tridsať rokov sebe). Dnes si radšej nakombinujem outfity a Viktorii k tomu pridám dva do foroty. Mám tak veci na každý deň i počasie. Rovnako nebaľte všetky hračky (ako ja). Beriem dve obľúbené knižky, kreslenie, ktoré ju v poslednej dobe baví najviac. Ako bonus odporúčam, najmä na cestovanie, nejakú novú maličkosť, hlavne pre menšie deti, napríklad ja mám pripravený nový nálepkový zošit. A jedlo, nezabudnite jedlo!! Ak beriete ovocné kapsičky, môžete zbaliť aj tie nad 100 ml, akurát vám ich na letisku ešte navyše preskenujú.

A nezabudnite na tripadvisor. Všetky atrakcie, reštaurácie, kaviarne aj hotely – na tejto stránke nájdete názor na všetko.

Tip:
Pamätajte, všetko, čo zabudnete, sa dá v cieľovej destinácii kúpiť. Aj plienky, aj tričko s dlhým rukávom, aj D-vitamín. Vy len nenechajte doma pas, Kevina a pevné nervy. Na všetko ostatné je tu Mastercard.

Hlavne si to cestovanie s deťmi poriadne užite!

 

Máte vlastné tipy na letenky, ubytovanie či cestovanie? Budem sa tešiť, ak sa s nimi podelíte, rada sa dozviem niečo nové. 🙂

Páčilo sa ti? Povedz o tom ostatným:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *