5 + 1 vecí, ktoré som NAOZAJ využila pri oboch deťoch

Čakáte bábätko, gratulujem ! Nastal ten magický moment, keď sa na príchod malého človiečika musíte pripraviť. Prescrollovali ste účty každej instamatky, na ktorú ste si spomenuli a zoznam produktov, ktoré musíte mať, sa rozrastá. Aké šťastie (a náhoda), že u každej nájdete nejeden zľavový kódik. Pod ochranné krídlo si vás vzali všetky detné kamarátky, tzv. skúsené matky, kolegyne s drdolom a zníženým záujmom o módu aj vaša vlastná mama. Každá pridá svoju iskričku do vášho zoznamu veci, ktoré bábätko potrebuje. V noci pod rúškom tmy, keď partner spí, potichu zapínate privátne okienko internetu na svojom telefóne a šmejdite po fóre tyrkysových kopytníkov… Len aby vás, preboha, neprichytili. Ale vecí na vašom zozname stále nie je dosť. Máte naozaj všetko? 

STOP

Prichádzam ja, matka, ktorá má detí veľa (slovom dve) a peňazí málo (slovom akurát na dve deti a znížený záujem o módu), aby som vám s láskou poradila. Hľadáte veci, ktoré bábätko potrebuje? Rozhodla som sa vynechať veci ako šatka, kočík, dudlík, pretože verím, že toto sú veci individuálne a samé sa rozhodnete, či ich použijete či nie. Namiesto toho vám ponúkam skutočné vychytávky. Veci, ktoré mi naozaj uľahčili mnohé chvíle a ktoré úprimne odporúčam. Tipy, ktoré rada posuniem ďalej. Ktoré ocení tak tábor “eko-bio-raw”, ako aj “aj moja mama to robila a žijem!”.

bábätko potrebuje www.barboramaviktoriu.sk

Tu je mojich 5 + 1 tipov, ktoré som NAOZAJ využila pri oboch deťoch!

  • ŽLČOVÉ MYDLO

Áno. Žlčové mydlo na prvom mieste zoznamu vecí, ktoré bábätko potrebuje by vám mohlo našepkať, že žiadne fensy-šmensy položky čakať nemáte. Dámy, dieťa vylučuje a vy ste so svojim partnerom už dostatočne dlho na to, aby ste vedeli, kto to bude čistiť. (Odpoveď je vy, len tak pre istotu.) Žlčové mydlo je zázrak. Ja mám momentálne toto žlčové mydlo. Rafal sa snaží, ale ešte nad ním nevyhral.

POZRI AJ: AKÁ JE JEDINÁ RADA PRE MAMY, KTORÚ BY SI MALI VŠETKY ZAPAMÄTAŤ?

  • MIS SZUMIS (čítaj miš šumiš)

Vy možno z Poľska poznáte len zúfalého prezidenta, pošahané katolícke názory a cestnú soľ namiesto kuchynskej. Mňa ale roky spoločnej domácnosti s poľským džentlmenom naučili, že Poľsko má naopak naozaj čo ponúknuť. Jednou z vychytávok je Mis Szumis – je to plyšák, ktorý v sebe skrýva malé zariadenie, ktoré vám vyhráva rôzne melódie bieleho šumu na požiadanie. Môže sa vám zdať, že na čo mi to akože bude? Ale verte, keď budete potomka dve hodiny uspávať pri zapnutom féne alebo digestore, spomeniete si na moje slová. Alebo na účet za elektrinu, ktorý je na ceste. Viktoria so “Šumišom” zaspávala ešte po roku a, nebudem klamať, pri Rafalovi sme ho už tiež párkrát oprášili. Mackov nájdete aj na tejto stránke pod menom Whisbear.

  • BAVLNENÉ PLIENKY

Ďalšou položkou, ktorú podľa mňa bábätko potrebuje, sú určite bavlnené plienky. A to nežartujem, verte mi – nikdy ich nebudete mať dosť! Úprimne povedané, využívam ich tri a pol roka nepretržite. Najprv u malého bábätka na klasické odgrgnutie, utretie akejkoľvek uniknutej tekutiny na ľubovoľnom povrchu. Neskôr som ich balila do auta a na cesty, ak sa napríklad Viktoria zašpinila alebo jej došlo v aute zle. Dnes má väčšinou jednu plienku po ruke keď obeduje, lebo VŽDY je treba niečo utrieť…

Pri Rafalovi som objavila aj krásne plienky od biely_bocian a jednu som mu kúpila – a verte, neľutujem. Okrem praktického využitia ako jemná prikrývka do kočíka na vychádzky, cez slnečnú zábranu na cestu autom, keď jej rožky elegantne vejú vzduchom, sa uchytila aj ako podložka – TU som ju použila pre tradičnú mesačnú fotografiu. TU ju má Rafal ako podložku pri svojej novej “telocvični”. Je dosť veľká, jemná a kvalitná. Určite by som minimálne jednu odporúčala ku každému bábätku. 🙂 

  • PYŽAMKÁ NA GOMBÍKY

Pyžamká na zapínanie na gombíky sú môj najaktuálnejší tip, na ktorý som si spomenula hneď po tom, ako som namosúrenému, vreštiacemu, červenému novorodencovi rvala cez hlavu ten dlhočizný pyžamózny dupačkový komplet a nadávala si. Aká zľava ma zase zlákala, že som nezobrala praktický kúsok, ktorý sa rozopne vpredu na telíčku a novorodenec do neho pohodlne vhupne? Neurobte tú istú chybu ako ja – keď kupujete pyžamká, PROSÍM VÁS, len tie zapínacie. Novorodenec, susedia a celý blok sa vám večer po kúpeli poďakujú.

  • KÁVA

Pila som kávu pri Viktorii a pijem ju aj pri Rafalovi. Či ju pijem preto, aby ma udržala v bdelom stave? Pochybujem. Už v dávnych časoch keď som sa učila na skúšky či štátnice som si ju, samozrejme, po nociach pochlipkávala. Ale káva na mňa už dávno nemá účinky, ktoré by ma prebrali. Má však na mňa účinky, ktoré ma v istom slova zmysle držia pri živote. S kamoškou idete na kávu. U babky po obede ku koláču sa servíruje káva. Keď ste kedysi chodili na dovolenky len s partnerom, bezdetní, káva sa skôr či neskôr počas vašej cesty objavila. Mamy často pijú kávu studenú a ja neverím, že to robia, aby ich prebrala. Verím, že mamy pijú kávu, lebo je to spojivko so životom, ktorý sa netočil celý len a len okolo detí, ktorý si, povedzme si úprimne, treba občas pripomenúť.

bábätko potrebuje www.barboramaviktoriu.sk

  • TAJNÝ TIP NAVYŠE

Môj tajný tip navyše nie je položka na nákupnom zozname. Nebudem vám tvrdiť, že ju bábätko potrebuje. Budem si ale stáť za tým, že je to krásna spomienka a som rada, že som sa na to dala pri oboch deťoch. O čo ide?

Každý mesiac až do jedného roka robím krpcom fotografiu s rovnakým plyšákom a číslom, ktoré prezrádza, koľko majú mesiacov. Keďže použijem toho istého plyšáka vidím, ako rastú a menia sa. Ak prekutráte internet, nájdete rôzne podložky či kartičky, ktoré môžete na túto príležitosť kúpiť či si čísla jednoducho vytlačiť. Ja ich ale každý mesiac píšem kriedou na jednoduchú tabuľku – zdá sa mi to osobnejšie. Aj keď niektoré mesiace sa naozaj zapotím a nadávam…

Keď mala Viktoria rok, vybrala som 12 najlepších fotiek, poskladala ich a dala vytlačiť ako plagát. Podobný photoshoot a osud čaká aj Rafala. Zo začiatku je to len ďalšia aktivita premotivovanej matky, ale napríklad už dnes Viktoria sama chodí a pozerá si svoje výrazy na obraze. Tak isto nám jedna nedávna návšteva, ktorá videla celý hotový plagát povedala, že trochu ľutujú, že niečo podobné nerobili pri svojich deťoch. Spomienka ako lusk, verte mi!

UŽ VIETE, ČO VAŠE BÁBÄTKO POTREBUJE? 

A to je odo mňa na dnes všetko. Ako som spomenula, vynechala som klasiky, o ktorých sa dočítate v každom zozname či drobnosti, ktoré sú skôr nutnosťou podľa vášho vkusu a preferencií. Každé bábätko potrebuje niečo iné a postupom času samy zistíte, čo to bude. Či ho už budete šatkovať, kŕmiť fľaškou alebo baliť do zavinovačky, naozaj VŠETKO sa dá dokúpiť po pár dňoch. Na začiatok v podstate postačí, ak budete mať bábätko do čoho obliecť. A ostatné už zistíte spolu časom. Verím, že vám ale moje praktické tipy pomohli, za mňa sú naozaj neoceniteľné!

POZRI AJ: SOM MAMA 18 MESIACOV – KTORÝCH 5 TIPOV SOM SI ZA TEN ČAS VZALA K SRDCU?

Páčilo sa ti? Povedz o tom ostatným:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *