Ako sa nezblázniť na materskej – 5 tipov, na ktoré je už aj tak neskoro

Narodilo sa vám dieťa s ňou prišla aj ona – vysnívaná materská! Konečne kopa voľného času, chumlanie sa s bábätkom, nasávanie arómy lásky a vysielanie aury pokoja… Prdlajz a figu borovú zároveň. Materská to je, keď neviete, kam ste položili šálku s kávou a nepamätáte si, či ste si už dnes umyli zuby. Keď si trháte vlasy, kričíte, plačete, smejete sa a strašne veľmi veľa ľúbite. Všetko sa deje okolo vás a zároveň bez vás. Tak nejak automaticky a vy často ani nerozumiete prečo. Materská je tu a je normálne sa počas nej tak trocha zblázniť. Dnešná otázka však znie – ako sa nezblázniť na materskej?

Vy chcete viac.

Chcete sa po tých x-mesiacoch a rokoch medzi štyrmi plienkami vrátiť do sveta dospelých a debatovať ako predtým. Keď sa povie “hudba”, vy chcete myslieť na “Nothing else matters” a nie žlté košele s červenými motýlikmi. Keď sa povie jedlo, chcete vidieť niečo malé s nevysvetliteľným názvom na priestrannom keramickom tanieri, po čom viete, že budete opäť hladná. Nie biely rožok a rozšlapnutú brokolicu. Ja viem, čo chcete. Vy sa chcete nezblázniť na materskej. Stačí povedať. Opäť som tu ja a ponúkam vám 5 tipov, na ktoré je už aj tak neskoro.

PREČÍTAJTE SI AJ: 10 FAKTOV, KTORÉ MI O TEHOTENSTVE NIKTO NEPOVEDAL

Ako sa nezblázniť na materskej – 5 tipov, na ktoré je už, pravdepodobne, neskoro 

 1. Zavolajte rodičom.

  Áno, ja viem. Prečo by ste to robili. Ale mne to, napríklad, pomáha. Rodičia nie sú prvorodičky ani psychopatické novomatky na materskej. Neriešia denne od ktorého mesiaca prikrmovania sa môže jesť ekologicky vypestované hokkaido ani neriešia, kedy treba ísť k fyzioterapeurovi, lebo vaše dieťa ešte nesedí. Riešia úplne iné témy ako matky, ako matky ktoré sú matkami čerstvými, ako matky, ktoré sedia na materskej už tak dlho, že byť brokolicou je pre ne vlastne kompliment.
  S pravdepodobnosťou rovnajúcou sa určitosti riešia úplne iné témy ako vy, preto bude pre vás osviežujúce porozprávať sa s nimi. Navyše, buďme úprimní. Sú to rodičia. Takže vás pochvália, ako dobre to robíte a aká ste skvelá matka. (hešteg hlavneobjektivne) Ak však rodičia nepripadajú do úvahy, zavolajte komukoľvek blízkemu, kto má iné hobby ako malé dieťa a porozprávajte sa. PO-ROZ-PRÁ-VAJ-TE. Nie, nemáte hovoriť len VY. Ide o to, ako sa nezblázniť na materskej, nie ako sa zblázniť aj keď na nej nie ste…

 2. Nájdite si hobby.

  Možno ste v tom štádiu materstva, keď si neviete predstaviť, že nejaké hobby niekedy bude. Veď vy len padáte únavou. Mozog nevie či je streda či sobota a môže to už byť týždeň, odkedy ste si naposledy umývali vlasy?! Ale nie vždy to tak bude. Možno to bude trvať tri mesiace, možno deväť rokov (žartujem) a možno polroka. Ale ten čas príde. A vtedy vám radím – nájdite si hobby. Vtedy je ten čas odložiť telefón a zabudnúť na bezcielne scrollovanie prázdnom technológií. Vtedy je ten čas venovať sa niečomu, čo vám spraví radosť a navráti entuziasmus. Čo myslíte, prečo toľko zaujímavých značiek založili mamy na materskej? Nikdy neviete, čo z vášho hobby vzíde. Keď sa narodila Viktoria, založila som si tento blog. Keď sa narodil Rafal, priňuchla som ku tkaniu. Áno. Vlnky, bavlnky, fascinuje ma to. Občas spichnem nejaké “urob-si-sám” v domácnosti ako tieto naaranžované kvietky alebo adventný kalendár. Je to jedno, čo to bude. Hlavne nech vám to prinesie ľahký nádych a radosť v hrudi.

  ako sa nezblázniť na materskej www.barboramaviktoriu.sk

 3. Vyhnite sa fóram, ktorým vládnu matky.

  A tento tip nemôžem a neviem dostatočne zdôrazniť, ale – svätý Jozef vás ochraňuj, ak chcete ostať pri zmysloch, aby ste nebrúzdili fórami a diskusiami, ktorým dominujú matky. Lebo matka za klávesnicou, to bude vysoko pravdepodobne agresívno-útočný predátor, ktorý je tu len od toho, aby vás odsúdil, lebo to robíte inak ako ona. Čiže asi určite zle (na mňa sa nepozerajte, ja za to nemôžem, ja tu len píšem). Niekde si proste tie boliestky po pôrode musíme liečiť a často sú to diskusie s inými matkami. Isto ste o tom už počuli, ak nie zažili na vlastnej koži. Vyhnite sa im. Nikdy neviete, čo vaše krehké, hormónmi opantané ja, po pôrode zlomí. Choďte radšej diskutovať o penaltách a karburátoroch. Tam k vám nikto zlý nebude. Asi.

 4. Keď už sedíte na telefóne, robte to s nejakým cieľom.

  Toľko som sa nenasedela na telefóne, koľko pri kojení, uspávaní či upokojovaní dieťaťa. Ak nie je potrebná moja prítomnosť, ale odísť sa nedá, siahnem po telefóne. Snažím sa ale, aby to nebolo úplne blbé. Teda nie, že sa po troch hodinách preklikám na fotky z dovolenky v roku 2012 tvojho koňa brata psa, lebo som bezcielne a zbytočne scrollovala. Už keď sedím na telefóne, snažím sa nech je to aspoň “užitočné” – v materskom slovníku. Takže napríklad hľadám a ukladám recepty, čo budem variť a piecť a píšem zoznamy na nákup. Hľadám darčeky, vianočné či narodeninové, takže tohto roku boli prvé doma v septembri. Keďže máme nový dom, hľadám konkrétne inšpirácie do konkrétnych izieb (čiže negooglim ružové koberce, aj keď sú úžasné, ale napríklad hľadám aké závesy sa hodia k zelenej sedačke či svietidlá do spálne). Hľadám tvorivé nápady na voľný čas s Viktoriou. Isto je niečo, čo MUSÍTE na tom internete nájsť. Využite na to čas rozumne.

 5. Aspoň jedna domáca práca denne. 

  Áno. Viem, čo som práve napísala. Viem, k čomu vás nabádam. Som nechutná tyranka, zákerná matka kraľujúca klávesnici. V duchu sa zákerne chichocem a mädlím si ruky nad každou, čo ma počúvne. Presne takto, toto som ja. 

  Ale poviem vám to takto. Ak je taký deň, že nič sa nedarí, tri hodiny uspávam, nepamätám si, čo je za deň a nespravila som nič… Lebo aj také dni sú a prídu a vy sa môžete cítiť ešte horšie a zbytočnejšie… Tak ak príde takýto deň a ja som napríklad dala oprať a vyvesila prádlo. Alebo umyla kuchynskú linku či kúpeľňu. Alebo povysávala. To je jedno kedy, aj o šiestej večer. Ale skrátka sa cítim lepšie. Za prvé, že nepríde deň keď musím aj prať štrnásť práčok a riešiť lepkavú kuchynskú linku, lebo to robím postupne. Za druhé, že obriadiť ten dom, aj keď len malý kútik, mi dáva taký zvláštny pocit zadosťučinenia, že aj keď ten deň bol neznesiteľný, nebol zbytočný. 

   

A to je odo mňa na dnes všetko. Mojich päť tipov, ktoré by vám mohli poradiť, ako sa nezblázniť na materskej. Alebo počas lock downu v čase pandémie. Ono je to už v roku 2020 jedno a výsledok je rovnaký. Ako som už načrtla v úvode – pravdepodobne je na ne už neskoro, len vy to ešte neviete. Nevadí. Pošlite ich ďalej ďalšej šialenej matke, ktorá si tiež myslí, že má ešte šancu. Alebo mi dajte vedieť – máte vlastný tip ako sa nezblázniť na materskej? Nie, že by mi to mohlo ešte pomôcť…

PREČÍTAJTE SI AJ: PRIBUDLI VÁM VIANOČNÉ KILÁ? TU JE 5 TIPOV, ČO S NIMI!

Páčilo sa ti? Povedz o tom ostatným:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *