6 tipov na spánok bábätka: má spať viac alebo už vstať? Viem, ako na to!

Ste mamička na materskej so svojim dieťatkom. V podstate máte pre svoje bábätko všetok čas sveta. Ale buďme realisti – jasné, že to tak nie je a nebudete svoj režim prispôsobovať dieťaťu (aspoň nie vždy a aspoň sa k tomu nebudete verejne priznávať). Niekedy potrebujete, aby dieťa dlhšie spalo a inokedy ho potrebujete zobudiť v istú hodinu. Ako na spánok bábätka? Pozrime sa na pár tipov.

Potrebujem, aby sa moje dieťa zobudilo v konkrétnu hodinu. Ako na to?

Jednoducho:

Pustite sa do nejakého skrášlovacieho procesu.

U mňa napríklad zaručene funguje začať si lakovať nechty. Je jedno, či Viktoria spí osem minút alebo dve a pol hodiny, v momente keď si dolakujem nechty a teda najbližších pár minút len sedím a vyzerám, ako keby som mala kŕč v každom prste, prípadne nechty ofukujem ako horúci čaj, tak milé spolumatky, to je presne ten moment, kedy sa Viktoria budí. V desiatich prípadoch z desiatich s hroznou náladou, plačom, výčitkou a pusou do podkovičky, nahnevane na mňa krčí nos a kričí “haló, matka, objať!”.

Tiež mám v živej pamäti kamarátku , ktorá sa mi sťažovala, ako raz utekala z vane, šampón jej kĺzal do očí a z nohy prskala pena na holenie, keď raz neodhadla čas povinnej očisty, ktorú si aj my, matky, z času na čas doprajeme. (Aj keď, nebuďte naivné, prvorodičky, je možné, že v počiatkoch materčenia vám bude do očí maximálne tak prášiť suchý šampón.)

Najedzte sa.

Moja kamarátka Una má overené, že akonáhle si zohreje nejaké jedlo a konečne k nemu usadne, bude to v rovnaký moment, ako sa jej syn zobudí. Niečo podobné sa inak stalo aj mne. Raz som si naivne sadla s kávou do knižnice, lebo som chcela písať nový článok na blog. Otvorila som počítač, uchlipla som si z kafíčka a Viktoria sa zobudila. Takže môžem potvrdiť, že táto rada funguje aj na kávičkovanie. Sadnite si k jedlu, uvarte si kávu a spánok bábätka je zaručene zažehnaný.

Začnite si čítať knižku. | Začnite lúštiť krížovku. | Začnite vyšívať. | Začnite…

oddychovať. Práve ste dovarili, vydrhli kúpeľnu, utreli prach na hornej poličke a požehlili všetky plienky. Ešte chvíľu spí, super! Máte čas na chvíľu oddychu. Pustite sa do obľúbenej relaxačnej činnosti. Sadnite si a začnite… Haha, naozaj ste tomu uverili? Naivka.

 

Ale čo keď je to naopak?

6 tipov na spánok vášho bábätka

Čo robiť, keď chcem, aby moje dieťa dlhšie spalo?

Opäť veľmi jednoduché tipy. Zaručený tip, ktorý u mňa funguje na sto percent:

Naplánujte neodkladný program na konkrétnu hodinu.

Dva mesiace som s Viktoriou chodila na cvičenie lomeno fyzio terapia lomeno zumba pre matky s deťmi. Bolo to vždy v nedeľu o deviatej. V tomto čase mala Viktoria obdobie, keď sa budila približne o šiestej. Okrem nedele. Tie dva mesiace, nedeľu čo nedeľu, som ju vždy o pol deviatej musela nežne šťuchať, že haló mladá dáma, je čas vstať.

Rovnako sa mi to osvedčilo pred cca dvoma rokmi, keď som mala obdobie medzi skončením školy a hľadaním práce tu v Dánsku. V tomto čase som chodila na denný kurz dánštiny, trikrát do týždňa, z toho dva razy začínal ráno o ôsmej. Dva mesiace v tomto období som si privyrábala opatrovaním dvojročného syna našich známych. Chodila som k nim od pondelka do nedele, vždy ráno o siedmej. Cez týždeň som ho po zobudení vychystala a odviedla do škôlky, víkendy sme trávili celé spolu. Môžete presne hádať, ktoré dni som ho desať minút pred ôsmou s plačom ťahala z postieľky a ktoré na mňa už čakal plný energie, len čo som otvorila dvere…

Aj by som si k nemu ľahla, ale už spí tak dlho. O chvíľu sa určite zobudí. Počkám.

Podarilo sa! Dieťa spí, sladko a nevinne. Už celkom dlho. Aj vy by ste si schrupli. Alebo by ste mali začať variť/žehliť/umývať okná. Ale keď už spí tak dlho. O chvíľu sa určite zobudí. To už sa neoplatí, hovoríte si, počkám. A tak sedíte a čakáte kým sa zobudí, bezmyšlienkovite klikáte na fejsbuk, pozriete fitness blogerky na instagrame, poplačete si a skontrolujete, či sú na háembodkakom nejaké nové detské body v akcii. A takto sedíte a plávate časom, až kým nezistíte, že prešla hodina a vy ste mohli mať nielen navarené, ale byť aj doružova vyspaná. Kedy sa to dieťa zobudí?!

Pozvite návštevu.

Očakávate návštevu, ktorá sa prišla pozrieť na vašu malú ratolesť? Šance na dlhší spánok bábätka sú päťdesiat na päťdesiat. Pretože ak máte návštevu, navyše takú, ktorá prišla špeciálne pozrieť vaše dieťa, sú len dve možnosti – buď ju vaše dieťa celú prespí alebo bude mať najhorší deň za posledné dva mesiace a celú návštevu preplače. Iné možnosti sú väčšinou zriedkavé. Ale za pokus to stojí, nie?

 

Tak čo, milé PR (prvorodičky) a maminky, máte aj nejaké vlastné overené tipy?

Páčilo sa ti? Povedz o tom ostatným:

3 thoughts on “6 tipov na spánok bábätka: má spať viac alebo už vstať? Viem, ako na to!

 • 26. júla 2017 at 21:45
  Permalink

  Waau, pravdivéé, pravdivé , pravdive. Presne tak to je. Skvelý článok 🙂

  Reply
  • 27. júla 2017 at 9:06
   Permalink

   Ďakujem, je to tak, bohužiaľ, aspoň u mňa tieto tipy vždy zaručene zaberú ?

   Reply
  • 18. júla 2018 at 9:14
   Permalink

   Ďakujem ? nesklamú nikdy tie bábätká veru

   Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *