Ostali nám s Michalom dva dni dovolenky, ktoré by bola škoda nechať prepadnúť. Vravíme si, čo s takým predĺženým víkendom? A keďže obaja zastávame názor, že cestovať je zdravé a zároveň máme plán, že každý rok si doprajeme jedno európske hlavné mesto, tohto roku padol výber na Varšavu. A veru to bol dobrý výber. Tak aká je Varšava?
Ako sa tam dostanem?
Ak by ste sa chceli inšpirovať a pozrieť si na vlastné oči, ako vyzerá Varšava, odporúčam začať mojim článkom s praktickými tipmi ako nájsť letenky či hotel. Ak by ste išli z Bratislavy, najjednoduchšie sa do Varšavy dostane spoločnosťou Wizzair z Viedne. Ak priletíte na letisko Chopin, máte to do centra niečo okolo polhodiny a dostanete sa tam veľmi jednoducho autobusom alebo vlakom. Ak si netrúfate, taxík je stávka na istotu. My sme leteli v sobotu podvečer z Dánska a naspäť v utorok na obed, užili sme si dva intenzívne dni a myslím, že ak si to dobre rozplánujete, je to postačujúci čas. Z letiska sme sa dostali vlakom linkou S2, na letisko autobusom číslo 175. Oboje veľmi jednoduché, lístok kúpite na zastávke alebo v autobuse/vlaku a platiť sa dá aj kartou.
Kde mám bývať a raňajkovať?
Vo Varšave sme porušili našu tradíciu bývať v hoteloch s raňajkami a bookli sme tento apartmán. Bol krásny, čistý, priestranný vo fantastickej lokalite, takže ho môžem len odporúčať. Ak sa vám zapáči, môžete si ho zarezervovať aj so zľavou 15 EUR odo mňa cez tento link. Na skoré raňajky odporúčam Vincent Boulangerie Patisserie, kde nás zachránili keď ako jedny z mála mali otvorené cez víkend už pred ôsmou. Ak chcete perfektnú raňajkáreň vyskúšajte Bulke przez Bibulke, ktorá má, rovnako ako Vincent, niekoľko pobočiek po Varšave. My sme vyskúšali tú v centre, ale TU nájdete všetky potrebné detaily.
TIP! Poliaci sú okrem iného známi aj svojimi šiškami – paczki. Musíte vyskúšať a rozhodne musíte vyskúšať šišku z tohto škaredého, pofidérne vyzerajúceho okienka Cukierna Pawlowicz ! Šišky sú obrovské, sladké a v podstate sa vám rozpustia v ústach. Ak budete mať cestu okolo, rozhodne nevynechajte!
Čo nevynechať vo Varšave?
Tak už viete, ako sa dostanete z letiska, kde budete bývať aj raňajkovať. Avšak Varšava je veľká. Ktoré miesta či atrakcie určite nesmiete vynechať?
COPERNICUS SCIENCE CENTRE
Bez ohľadu na to, či Varšavu navštívite s deťmi či bez, rozhodne vám odporúčam navštíviť toto Kopernikovo centrum vedy! Ak by ste si preštudovali hodnotenia dôkladne ako ja (už som vám spomínala, že je to moje hobby!), dočítali by ste sa, že centrum je pre deti tak od 3 rokov a vyčleňte si naň aspoň tri hodiny. Vedela som, že sa tu zabavíme aj s našou dvojročnou Viktorkou, ale bola som celkom prekvapená, keď sme odchádzali po 4 hodinách, aj to v podstate len preto, že bol čas na obedného šlofíka. Toto centrum je fakt perfektné a schválil ho aj Michal, ktorý sem išiel viac-menej s tým, že je to zas jedna z podivných atrakcií, ktoré som vygúglila. OMYL! Toto centrum odporúčam všetkými desiatimi malým aj veľkým, máte tu rôzne stanoviská, kde si zábavnou formou skúšate princípy vedy aj fyziky. Rôzne malé experimetny so svetlom, zvukom či inými. Rozhodne jedna zo skvelých atrakcií, ktoré Varšava ponúka.
Súčasťou centra je aj planetárium, kde premietajú filmy pre všetky vekové kategórie, ktoré sme, bohužiaľ, nevyskúšali.
TIPY:
- Lístok sí kúpte vopred online! Ak prídete do centra v ten deň hneď ráno, pri dávke šťastia budú prvé voľné lístky na podvečerné hodiny krátko pred záverečnou.
- Kúpte si lístok na čas, kedy otvárajú. My sme prišli ráno o deviatej a vrelo odporúčam, máte oveľa viac času a priestoru sami si vyskúšať najpopulárnejšie stanoviská.
- Ak máte deti do 5 rokov, nevynechajte exhibíciu Buzzz! Keď budete objednávať lístok, nezabudnite zadať čas, kedy chcete na exhibíciu prísť. Je to malé veľké ihrisko pre najmenších, naša Viktorka z neho bola vo vytržení. Nezabudnite deťom pribaliť extra oblečenie, lebo v tejto časti sa určite zamokria!
RYNEK STAREGO MIASTA, PLAC ZAMKOWY
Jedno ma neprestáva fascinovať. Varšava bola počas druhej svetovej vojny zničená. Zbombardovaná. Prejdite sa námestím starého mesta, prezrite si budovy, čítajte, nasávajte a buďte vďační. Na budovách nájdete malé tabuľky, ktoré hovoria o tom, či pozeráte na dom zachovaný z vojny alebo nanovo vybudovaný. Myslím, že Poliaci si zaslúžia obrovský rešpekt za to, čím si prešli vo vojne a že sa nepoddali, práve naopak, postavili sa a nanovo vybudovali svoje mesto.
Choďte sem na prechádzku, dajte si pivo, vychutnajte si atmosféru. A ak by ste to chceli všetko lepšie pochopiť, potom nevynechajte:
MÚZEUM VARŠAVSKÉHO POVSTANIA
Múzeum Varšavského povstania je fantastické múzeum, ktoré vám určite priblíži a vysvetlí situáciu, ktorá v Poľsku nastala v 40tych rokoch. Rozhodne odporúčam, aby ste si pozreli krátky 5-minútový 3D film, kde vám z vtáčej perspektivy priblížia, ako Varšava vyzerala po zbombardovaní. A potom choďte na prechádzku po námestí v Starom meste a pochopíte, ako som to myslela.
Múzem je temné, plné zvukov, fotografií, uniform či artefaktov. Prvkov, ktoré dokonale dokresľujú atmosféru. Nájdete tu autentické fotografie, príbehy, videá. Tie neprístupné malým očiam či citlivým povahám sú oddelené vo vyššej časti.
Pre mňa osobne bolo fascinujúce a dokonale dokreslovalo atmosféru. Jediné negatívum je, že nie je úplne vhodné pre malé deti, takže my s Viktorkou sme si ho pozreli najlepšie, ako sme vedeli. Majte však na pamäti, že malé deti ale nezaujme.
TIP:
- Múzem má v nedeľu vstup zdarma.
LAZIENKI KROLEWSKIE
Lazienki krolewskie sú absolútnou oázou pokoja. Obrovský park, kde by som sa vedela utopiť v tom kľude, ktorý tu sálal. Je to presne to ideálne miesto, kam idete počas rušných chvíľ, aby ste sa trochu vydýchali a ukľudnili. Park je veľký, plný zelene, ideálny pre deti. Uprostred sme našli malú budovu, kde sa celý deň dalo maľovať a kreatívne tvoriť. V parku je jazierko s palácom, čínsky kúsok s altánkom či obrovská socha Chopina s fontánou, kde sa od mája dejú divy… Ak budete mať šťastie ako my, pôjdete správnym smerom a natrafíte na zmrzlinu a perfektné pojazdné kafíčko.
Ak vám Varšava dopraje pekné počasie, určite nevynechajte tento park, aj keď je trochu ďalej od centra. Ak budete mať chuť, spravte to ako my a sem sa odvezte električkou, naspäť do centra sa však prejdite. Po ceste sa zastavte v reštaurácii Zapiecek a dajte si perfektné opečené pirohy.
Presvedčila som vás?
Varšava toho ponúka naozaj veľa, či už pocestujete s deťmi alebo bez nich. Verím, že si vyberiete niektorý z tipov, ktoré som vám rozpísala vyššie. Okrem vyššie spomenutých sme si pozreli napríklad aj fragment Varšavského ghetta – ak sa vám ho podarí nájsť, zimomriavky budú zaručené. Príde mi neuveriteľné stáť na mieste a pozerať na tehly, ktoré boli súčasťou ghetta, kým o desiatky rokov neskôr tu stoja obytné domy…
Varšava dýcha takou svojskou históriou. Je to jedna z destinácií, ktorá vás donúti zamyslieť sa, zasmiať aj poďakovať. A hlavne – dobre najesť!
Verím, že si tu užijete.