Aký je život v Dánsku : 5 základných tipov na prežitie

Nastal ten deň – našli ste lásku svojho života. Je to vysoký, dlhovlasý Viking s malou čapičkou na hlave a menom Søren a vy kvôli nemu balíte vlnenú časť šatníka a sťahujete sa do Dánska. Alebo vás opäť naštval šéf a vy ste si spomenuli na článok, ktorý ste nedávno čítali v práci a písali tam, že priemerná dánska mzda je v prepočte asi päť miliónov eur. Alebo chcete svoj život zasvätiť dizajnu a odchádzate do Dánska na štúdium.

Dánsko je vo svete známe mnohými faktami. Najšťastnejší ľudia na svete. Večne omieľané hygge. Severské kriminálky. Kodaň. Vysoké dane*.

Povedzte mi, čo viete o Dánsku a ja vám na oplátku porozprávam, aký je život v Dánsku.

Ak o presťahovaní do Dánska alebo živote v zahraničí rozmýšľate, na začiatok vám odporúčam najmä niečo si o živote vo vami zvolenej cudzine prečítať. Ak už naozaj chcete podniknúť ten veľký krok a odísť z rodnej krajiny do úplne cudzej nečakajte, že vám budú všetky fakty, tipy a triky naservírované na zlatej tácke. Ako sa to chystám spraviť ja teraz.

Ak ste sa naozaj rozhodli presťahovať do Dánska a naozaj nemáte čas na rešerš, lebo ste dnes ešte nenahrali stories na instagram, čítajte. Spísala som pre vás pár užitočných tipov na základe mojich šesť ročných skúseností. Avšak sú to moje skúsenosti a tak vám stále odporúčam pohľadať ďalej, kým spravíte to definitívne rozhodnutie a

rozhodnete sa pre život v Dánsku. 

ŽIVOT V DÁNSKU WWW.BARBORAMAVIKTORIU.SK

Päť základných tipov na prežitie

Ako som už načala vyššie, prosím vás

  • Spravte si rešerš

Ak už sa raz definitívne pre život v Dánsku rozhodnete, odporúčam vám spraviť si dôkladný rešerš. Pre mňa a zvyšok členov facebookovej skupiny Slováci v Dánsku podľa mňa nie je nič otravnejšie, ako každý tretí deň čítať príspevok v duchu “Ahojte, s priateľkou by sme chceli odísť zo Slovenska, rozmýšľame nad Dánskom. Roboty sa nebojíme, ja mám skúsenosti zo stavby a priateľka robila v kaviarni. Anglicky niečo rozumieme. Za každú radu budem vďačný.” No fakt, už len po tebe tu všetci prahneme.

Nemám nič proti týmto úmyslom. Ale nečakajte, že Dánsko je len kopa šťastných ľudí a vysoké platy. Dánsko je aj šero a dážď, obrovské dane, drahé autá, lekári s oveľa uvoľnenejším prístupom, ako doma a lakrids – národný hrdina. A zámerne som vymenovala to najhoršie na začiatok, nech to máme za sebou.
A keď vravím drahé autá, tým nemyslím, že sa tu všetci pretekáme na našich bavorákoch. Pretekáme sa tu na našich tojotách ajgo, citroenoch céjeden a miniatúrnych pežotoch. Za cenu tých bavorákov…

  • Vybavte si CPR

CPR by som prirovnala k social security number v Amerike alebo skrátka akémusi nášmu rodnému číslo. Je to prvá vec, ktorú by ste si mali v Dánsku vybaviť, ak tu plánujete ostať dlhšie ako tri mesiace (údajne teda bez CPR môžete byť až šesť mesiacov), lebo bez neho si napríklad ani účet v banke neotvoríte. Ja som svojho času mala dokonca problém založiť si bez neho preukaz v knižnici… Spolu s CPR dostanete aj žltú kartu – najdôležitejší dánsky dokument. Okrem CPR na nej bude vaše meno, adresa a konktakt na lekára. Je to totiž zároveň aj vaša zdravotná karta – a pre tento prípad mám dôležité informácie v bode nižšie. Nevýhodou je, že vždy keď sa presťahujete, musíte si zažiadať o novú kartu – s novou adresou bydliska. Verte, že niekto, kto za prvé dva roky v Dánsku vystriedal šesť bytov vie, o čom hovorí…

Najviac vám život v Dánsku a výbavu CPR uľahčí, ak sem prídete ako študent – vtedy vám so všetkými papierovačkami pomôže škola a CPR máte isté. Druhou stávkou na istotu je prísť sem “na hotové”. Keď tu máte vybavenú prácu a zamestnávateľ vám pomôže s CPR. Ak nebudete ani študent ani zamestnanec, ešte môžete získať CPR ak preukážete, že máte dostatočné prostriedky na účte. Je to však suma tak vysoká, že mi neostala kapacita zapamätať si ju.
EDIT: Tak David a Karel mi pomohli doplniť informácie, ďakujem – supervysoká suma je 75 000 dkk, čiže asi 10 000 EUR pre jedinca a asi 17 000 EUR pre pár.

Ak ide o CPR a prácu, je to taký začarovaný kruh. Prácu nedostanete, ak nemáte CPR. Ale na získanie CPR sa musíte preukázať platnou pracovnou zmluvou (ak nie ste študent alebo šťastný majiteľ hojného konta). Pracovať sa, samozrejme, aj v Dánsku dá ako všade na svete – na čierno. Ale to je niečo, na čo vás ja nabádať rozhodne nebudem.

Na CPR budete potrebovať:
  1. Povolenie na pobyt a pracovnú zmluvu
  2. Pas/doklad totožnosti
  3. Dôkaz o vašej adrese v Dánsku – napríklad nájomná zmluva

Viac o CPR si môžete prečítať napríklad TU.

ŽIVOT V DÁNSKU WWW.BARBORAMAVIKTORIU.SK

  • Odhláste sa zo zdravotnej poisťovne na Slovensku

Ak v našej svetoznámej facebookovej skupine neriešime, že teda “rozmýšľate nad Dánskom”, najčastejšie sa vyskytujú príspevky o zdravotnom poistení. A preto: ak prídete žiť či študovať do Dánska a dostanete žltú kartu, získate nárok na výber lekára a ste tu poistený! Duálne poistenie je protizákonné, preto sa odhláste zo svojej slovenskej poisťovne hneď a nie až keď doštudujete. Keď si myslíte, že to nič, tak počkajte, keď si budú o štyri roky robiť poriadok v papieroch a nájdu si vás… A môžu vám doma tvrdiť, že všetky papiere sú v poriadku, ak ste predložili dokument o štúdiu v Dánsku. Problém je v tom, že doma na úradoch nevedia, že ste tu automaticky získali aj nárok na poistenie. Bohužiaľ, aj v Dánsku aj na Slovensku platí – čím viac ľudí sa spýtaš, tým viac odpovedí získaš. Nikto v tom asi nemá úplne jasno.

V Dánsku máte nárok na zdravotnú starostlivosť, lekára si vyberáte sami. Ak chcete ísť k špecialistovi, musíte ísť cez svojho lekára. K špecialistovi sa väčšinou nedostanete, lebo váš lekár povie, že vám nič nie je. Takže sa pripravte na uvoľnenú dánsku lekársku starostlivosť a pár návštev u súkromných lekárov na Slovensku. Zubár je tu drahý. Toľko krátke a výstižné zhrnutie.

Prečítajte si aj: Ako som rodila v Dánsku – keď ťa partner drží počas sekcie za ruku

  • Naučte sa po dánsky

Pravdou je, že ak hovoríte po dánsky, znie to ako keby ste si v ústach prehadzovali horúci zemiak sprava doľava. Napriek tomu vám naozaj od srdca radím – učte sa dánsky. Nechcem povedať, že to zmení váš život v Dánsku, ale takmer. Áno, väčšina Dánov má fantastickú angličtinu (aj keď by ste boli prekvapení, s koľkými mladými, ktorí ledva hovorili po anglicky som sa stretla!), ale… Ak v práci usadnete k obedu s Dánmi, je možné, že skôr či neskôr skĺznu do plynulej dánčiny a vám ostane len namotávať špagety na vidličku precíznosťou chirurga a tváriť sa, že byť vystrihnutý z konverzácie vám dokonale vyhovuje.

ŽIVOT V DÁNSKU DÁNČINA WWW.BARBORAMAVIKTORIU.SK

Za mojich čias bol kurz dánčiny zadarmo, ak začínate po roku 2017 musíte zaplatiť depozit. Na dokončenie jednotlivých modulov (päť alebo šesť), z ktorých sa kurz skladá, máte vyhranený určitý počet mesiacov. Prosím vás, choďte do toho. Tá úžasná výhoda, ktorá je vám ponúknutá, sa vám neskôr len zíde.

EDIT: Karel mi napísal, že sa neplatí len depozit, ktorý sám o sebe je 1250 dkk. Okrem toho sa vraj platí školné za každý modul vo výške 2000 dkk – výnimku by mali mať len au-par a možno (?) študenti. Informácie sú z Gladsaxe kommune.

 

Tak som pohľadala a našla som túto informáciu na stránke lærdansk, takže, bohužiaľ. Aj tak by som na vašom mieste do naučenia sa jazyka investovala.

 

Kde sa môžete naučiť dánsky?

Záleží od toho, v akej časti krajiny sa nachádzate, kurzy ponúka napríklad Lærdansk alebo Sprogcenter v Kodani. Táto stránka vám pomôže nájsť jazykovú školu, ktorú máte najbližšie.

  • Nebojte sa prijať akúkoľvek prácu

Je dosť pravdepodobné, že zo začiatku nenájdete prácu, akú ste mali doma alebo akú ste si vysnívali. A je to v poriadku. Najdôležitejšie je práce sa nebáť a prijať, čo je vám ponúknuté. Verte, že akákoľvek práca vám pomôže lepšie pochopiť dánsku povahu a kultúru a to je veľké plus. Môže vám aj pomôcť zdokonaliť dánčinu – a to je ešte väčšie plus.

Jedna moja kamarátka si v Dánsku založila vlastnú firmu a má pravidelné zákazky. Kým k tomu však došlo robila dva roky v etno obchode za naozaj smiešnu mzdu. Moja kolegyňa kedysi pracovala ako predavačka v obchode. A ešte predtým, keď prišla do Dánska, pracovala na farme rýb! Práce sa netreba báť a netreba čakať, že vám padne sama do lona.

Prečítajte si aj: Keď sa celý vesmír spojí, aby tvoje sny nevybledli

Pár tipov, kde hľadať prácu v Dánsku:
  1. Napíšte si životopis, vygooglite reštaurácie, bary, kaviarne, vyzbrojte sa trpezlivosťou a neodbytne každého osobne navštívte.
  2. Dobré stránky, kde nájdete veľa ponúk práce, sú napríklad jobindex (cez túto stránku som si ja našla svoju prvú prácu, keď ma kontaktovali na základe životopisu, ktorý som tam mala uverejnený), workindenmark, the local. Okrem toho Dáni milujú LinkedIn, dobrý profil na tejto sieti je základ. Ak by ste si chceli prečítať pár tipov o hľadaní práce, odporúčam aj tento článok.
  3. Neodpisujú vám firmy na e-mail? Nenechajte sa odradiť, nájdite stránku firmy na Facebook-u a napíšte im tam! Svojho času som túto taktiku veľmi usilovne praktizovala, keď som si hľadala stáž. Nie je nezvyčajné, že zo sociálnej siete vám dojde odpoveď skôr ako na e-mail.
  4. Networking. Množstvo pracovných pozícií nikdy nezazrie svetlo internetu, pretože sa rozdajú cez kolegyninho kamaráta bratranca syna. V Dánsku je networking veľmi populárny zdroj na získanie práce, preto hor’ sa zoznamovať a získavať nové kontakty!

ŽIVOT V DÁNSKU WWW.BARBORAMAVIKTORIU.SK

  • Bonusový tip: Pripravte sa na najhoršie

Nie, že by som vás chcela strašiť. Ale byť pripravený na najhoršie vám štart uľahčí. V tomto článku som napríkld načrtla, ako dlho mi trvalo, kým som si našla vysnívanú prácu. Tu si prečítate, ako to celé dopadlo. Tu som pre zmenu písala, aké to bolo rodiť v Dánsku. Rozhodne to nie sú zlé skúsenosti. Skôr vás chcem reálne varovať, že ak sa rozhodnete pre život v Dánsku, nič nebude zadarmo a všetko bude iné, ako na Slovensku. 

Želám vám veľa šťastia, aby sa vám tu páčilo! A keby ste mali akékoľvek otázky či nejasnosti, tak mi pokojne píšte. 🙂

 

Zdroj obrázkov: pexels.com

 

*Tak sa ku mne dostala informácia od Davida, že dane pre bežne zamestnaného človeka na zmluvu sú percentuálne cca rovnaké ako na Slovensku. Takže naše dane a dánske sú porovnateľné, len tie dánske majú lepšie PR!

Páčilo sa ti? Povedz o tom ostatným:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *